بتن

بتن شفاف که به آن بتن لیتراکن نیز گفته می شود در واقع بتنی است که به دلیل دارا بودن فیبرهای نوری قادر به انتقال نور از سمتی به سمت دیگر می باشد. این محصول با افزودن فیبرهای شیشه به مخلوط خرده سنگ، سیمان و آب به شیوه‌ای متفاوت با روش سنتی ساخت بتن ساخته می شود. این نوع بتن برخلاف بتن های معمولی از نظر رنگ متنوع است که از مزایای بتن شفاف محسوب می شود. قیمت بتن شفاف نسبتا گران است که در کنار ضعف آن در عایق بندی می توانیم از آن به عنوان معایب بتن شفاف نام ببریم. موارد مصرف و کاربرد بتن شفاف شامل استفاده از ان در دیوار، کفپوش، طراحی داخلی و بلوک ها و … می شود.

بتن شفاف چیست؟

بتن شفاف که به عنوان بتن نیمه شفاف یا بتن عبور دهنده نور نیز نامیده می شود حاصل ترکیب بتن مرغوب و فیبرهای نوری می باشد. بتون شفاف ابتدا در سال 2001 توسط یک معمار مجارستانی آرونلوسونزی با استفاده از الیاف شیشه ساخته شد. بتن شفاف با مخلوط کردن 4 تا 5 درصد (حجمی) فیبرهای نوری در مخلوط بتن تولید می شود.

 

شما می توانید برای استعلام قیمت و خرید بتن شفاف با کارخانه بتن آماده سنگ شکن غرب با شماره 0211771 تماس بگیرید. این شرکت مفتخر است تا با ناوگان عظیم حمل و نقل بتن خود (تراک میکسر) و پمپ های تخلیه بتن، بچینگ پلانت و مجهزترین آزمایشگاه بتن، خدمات شایسته ای را به مشتریان ارائه دهد.

 

بتن پرمصرف ترین مصالح ساختمانی در جهان است. با این وجود، محققان و تولیدکنندگان برای ایجاد انواع مختلف بتن برای بهبود کیفیت کلی ساختمان و ارزش ساختمان با یکدیگر همکاری می کنند. در این میان بتن شفاف در بسیاری از صنایع کاربرد فراوانی دارد. معماری داخلی به طور فزاینده ای از بتن شفاف، مصالحی با انرژی کارآمد و سازگار با محیط زیست استفاده می کند. این بتن زیباترین بتن موجود است و تمام پارامترهای مقاومتی خود را در مقایسه با بتن معمولی حفظ می کند و در مقایسه با بتن اصلی وزن کمتری دارد.

 

اهمیت استفاده از بتون شفاف

لیتراکن Lytracon بر شفافیت تمرکز دارد و استفاده مورد نظر از آن به فناوری سبز و زیبایی شناسی مربوط می شود. سازه های سبز بر بهره وری انرژی با سیستم های گرمایش داخلی تاکید دارند. بنابراین، توسعه یک ماده کاربردی جدید برای ارائه ساختارهایی برای ایمنی، حفاظت از محیط زیست، بهره وری انرژی و خواص زیبایی شناختی ضروری است. استفاده از انرژی خورشیدی به جای انرژی الکتریکی، هدف اصلی بتن شفاف است. این امر شارژ مربوط به منابع تجدیدناپذیر را کاهش داده و منجر به بهره وری انرژی می شود. فیبر نوری به عنوان عنصر انتقال نور باعث کاهش مصرف نور مصنوعی می گردد. در نتیجه از بتن شفاف به جای بتن معمولی برای ایجاد فضایی پر از نور طبیعی و طراحی هنرمندانه استفاده می شود.

 

متریال های لازم و نحوه ساخت بتن شفاف

این نوع بتن از ترکیب چهار ماده اصلی شامل سیمان، آب، دانه های ریز مانند ماسه و فیبر نوری تولید می شود.

 الف) سیمان

سیمان جزء مهمی از بتن است، اما از آنجایی که فیبر نوری وظیفه انتقال نور در بتن را بر عهده دارد، نیازی به استفاده از سیمان خاص نیست. می توانیم از سیمان معمولی برای بتن معمولی استفاده کنیم.

ب) شن و ماسه

از آنجایی که بتن شفاف از مواد ریز ساخته شده است، ماسه مورد استفاده باید نسبتاً ریزتر از بتن معمولی باشد. شن عبوری از غربال 1.18 میلی متری IS برای ساخت بتن نورانی مناسب است.

ج) سنگدانه (10mm)

سنگدانه باید اندازه کوچکی داشته باشد. دلیل اصلی استفاده از سنگدانه با اندازه کمتر از 10 میلی متر، ایجاد مقاومت بتن سیمانی است. از آنجایی که اندازه ذرات در مقایسه با سنگدانه های معمولی کوچکتر است، قرار دادن فیبرهای نوری در خط مستقیم در بتن را آسان می کند.

(د) فیبرهای نوری

این مهمترین ماده در بتن شفاف است. فیبرهای نوری مواد منعطف ساخته شده از سیلیس یا پلاستیک هستند که ضخامت آنها کمی بیشتر از موی انسان می باشد. این فیبر نوری است که وظیفه شفاف سازی بتن را بر عهده دارد و اجازه می دهد نور از یک سمت به سمت دیگر بتن عبور کند. معمولاً از الیاف با اندازه 2 میکرومتر تا 2 میلی متر برای ساخت بتن شفاف استفاده می شود. در بتن شفاف، فیبر نوری نقش اصلی را ایفا می کند، از این رو به آن بتن فیبر نوری نیز می گویند.

برای ساخت بتن شفاف ابتدا قالب مورد نظر را با لایه ای از بتن ریزدانه پر کرده و سپس لایه ای از فیبرهای نوری بر روی این لایه بتن قرار می گیرد. در این مرحله قالب به ویبره در می آید و تحت فشار مکانیکی قرار می گیرد تا الیاف در بافت بتن نفوذ کنند. این کار به طور منظم انجام می شود و لایه های بتن و فیبر نوری روی هم قرار می گیرند و با ویبره مخلوطی همگن ایجاد می کنند. پس از بتن ریزی و زمانی که قالب گیری انجام شد، بلوک به دست آمده از دو طرف ساب زده و صیقل داده می شود.

 

بتن

مزایای بتن شفاف

 • این نوع بتن می تواند نور را از خود عبور دهد و در جاهایی که نور نتواند به درستی وارد آن مکان شود می توان از آن استفاده کرد.
 • منجر به صرفه جویی در انرژی می شود (به نور کمتری نیاز دارد).
 • به دلیل خاصیت انتقال نور، سازگار با محیط زیست است.
 • برای عناصر سازه ای قابل استفاده است.
 • از بتن معمولی سبکتر است.
 • ارزش زیبایی شناختی را افزایش می دهد.
 • هیچ هزینه تعمیر و نگهداری ندارد.
 • قابل استفاده در داخل و خارج ساختمان است.
 • به فضای داخلی ارزش معنوی می بخشد.
 • به افراد احساس آرامش می دهد.

معایب بتن شفاف

 • ساخت این بتن بسیار دشوار است و به نیروی کار ماهر نیاز دارد.
 • این بتن به دلیل فیبرهای نوری بسیار پرهزینه است.
 • از دیگر مشکلات بتن شفاف ضعف آن در عایق بندی است.
 • برخی از انواع بتن شفاف مقاومت کافی و سازه‌ای را ندارند.

 

بتن

کاربرد بتن شفاف

1. دیوار: یکی از رایج ترین کاربردهای  این محصول در صنعت ساختمان، ساخت دیوارهای داخلی و خارجی می‌باشد، در چنین حالتی هر دو سمت دیوار و ضخامت دیوارها قابل رویت هستند. با استفاده بتن شفاف می توان دیوار را در ضخامت های بالا نیز ساخت.

2. کفپوش : بتن شفاف نه تنها برای ساخت دیوار بلکه به عنوان کفپوش در ساختمان ها و اماکن عمومی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. کفپوش بتن لیتراکن از نظر زیبایی بی نظیر است. استفاده از نوع بتن باعث افزایش دید در ایستگاه های تاریک مترو و پیاده روهای روشن در شب می شود.

3. دکوراسیون طراحی داخلی و خارجی: یکی از کاربردهای مهم استفاده از این محصول در دکوراسیون داخلی استفاده از بتن شفاف در طراحی دیوارهای کاذب، سبک و نازک گرفته تا پارتیشن ها می باشد.

4.تابلو راهنما: تابلوهای راهنما را می توان با استفاده از بلوک های ساخته شده از بتن شفاف طراحی کرد. به گونه ای که با حک کردن علامت در اندازه های مشخص و استفاده از منبع نور در پشت آن می توان از شفافیت موجود برای سطح مورد نظر برای جلوه دادن به علائم استفاده کرد.

5. کاربرد در هنر: با پیشرفت‌های تکنولوژی و ارائه خلاقیت طراحان و مجسمه سازان با ابزارهای مختلف، پتانسیل و قابلیت بتن توسط هنرمندان گوناگون در تمام جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

 

 

قیمت بتن شفاف

بتن شفاف کاملاً یک بتن پیش ساخته است که به دو صورت ورق و پانل در بازار موجود می باشد. در مورد قیمت بتن شفاف لازم به ذکر است که تعیین قیمت بتن شفاف به عوامل بسیاری بستگی دارد از این رو قیمت بتن شفاف متغیر می‌باشد.

 

بتن شفاف چیست؟

بتن شفاف مفهومی جدید در ساخت بتن است که نیاز به نور مصنوعی را کاهش می دهد و همچنین ظاهر زیبایی به ساختمان یا خانه می بخشد. بتن شفاف به دلیل خاصیت انتقال نور به عنوان بتن نیمه شفاف یا بتن عبور دهنده نور یا بتن فیبر نوری نیز شناخته می شود.

 

بتن شفاف چه مزایایی دارد؟

این نوع بتن مصرف انرژی را کاهش می دهد، آب گریز و دوستدار محیط زیست است و به صورت پیش‌ساخته و در رنگ‌های متنوع ساخته می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *